Wydarzenia Wydarzenia

W rocznicę sowieckiej napaści

Okres okupacji nie przyniósł lasom pałuckim większych strat, Niemcy uważali te tereny za swoje i nie traktowali rabunkowo. Za to tragiczne były losy wielu leśników, których nie ominęły egzekucje, aresztowania, wysiedlania. Ludzie lasu, pracując z dala od ośrodków okupacyjnej władzy, z jednej strony mieli poczucie złudnego bezpieczeństwa, z drugiej byli narażeni na prześladowania za Polskość.

Wielu przetrwało w patriotycznej postawie, ich nazwiska wymienia się dziś na chwałę polskiego ruchu oporu. Należy do nich m.in. Henryk Ostojski leśniczy z Głęboczka (1894-1987). Jako szef wywiadu i kontrwywiadu Samodzielnego Oddziału AK Obwodu Pałuki 315 - pseudonim „Borsuk”, oddał nieocenione zasługi. Będąc czynnym zawodowo leśnikiem miał dostęp do wielu informacji, dysponował konspiracyjnym lokalem, które wykorzystywano w walce z okupantem.  

Pamięci bohaterów Armii Krajowej dnia 17 września 1994 roku poświęcony został pomnik z pamiątkową tablicą przed budynkiem Nadleśnictwa Gołąbki. Fundowany przez społeczeństwo regionu, zbudowany dzięki zabiegom Społecznego Komitetu Uczczenia Pamięci Samodzielnego Oddziału AK Obwodu Pałuk 315. Okazały obelisk dumnie świadczy o historii bohaterów tej ziemi. Na jego czole przytwierdzono okolicznościową tablicę z napisem - „Żołnierzom Samodzielnego Oddzielnego Oddziału Armii Krajowej Obwodu Pałuk 315. Partyzantom lasów Nadleśnictwa Gołąbki i współdziałającym z nimi mieszkańcom - w hołdzie Rodacy”. Corocznie, dnia 17 września odbywają się tu okolicznościowe obchody, spotkania działaczy, kombatantów, okolicznej ludności. W 80. rocznicę napaści Sowietów na Polskę oraz z okazji jubileuszu 30-lecia odrodzenia się Światowego Związku Żołnierzy AK, przy pomniku odbywa się uroczystość dla uczczenia tych wydarzeń. Na skwerze obok siedziby Nadleśnictwa, w sąsiedztwie pomnika, zbiera się spora rzesza uczestników. Przybyłych gości, pracowników i mieszkańców regionu zawsze wita gospodarz obiektu Nadleśniczy N. Gołąbki. Pośród oficjeli zawsze obecni są przedstawiciele samorządów, lokalnych władz, osoby duchowne, funkcjonariusze Policji, innych służb mundurowych. Następnie głos zabiera współgospodarz uroczystości - Pan Franciszek Szafrański, Prezes Żnińskiego Koła ŚZŻAK, który prowadzi dalszą część uroczystości. Zwykle towarzyszą mu członkowie władz ŚZŻAK Żninie i Bydgoszczy.

Zgodnie z przyjętym programem odprawiona zostanie krótka msza polowa koncelebrowana przez proboszcza, duchownego miejscowej parafii. Jak każda liturgia sprawowana jest za cały Kościół, wiernych i wszystkich zebranych, kapłani podnoszą dziękczynne intencje. Po eucharystii delegacje udadzą się pod pomnik, w szyku staną poczty sztandarowe, za nimi zaproszeni goście, pracownicy Nadleśnictwa i mieszkańcy regionu.

Rangę wydarzenia podkreśla udział licznych pocztów sztandarowych, w tym reprezentujące Nadleśnictwo Gołąbki, Światowy Związek Żołnierzy AK Okręg w Żninie, Szkołę Podstawową w Rogowie, ZSP im. M. Karłowskiej w Żninie, ZSS nr 3 w Żninie, SPZ im. J. Śniadeckiego w Żninie, ZSP nr 1 im. Powstańców Wlkp w Żninie, Gimnazjum nr 1 im. 750-lecia Miasta Żnina, SP im. Jana Pawła II w Gościeszynie, Gimnazjum im. M. Kopernika w Rogowie.

W kolejnym punkcie uroczystości, głos zabierają przedstawiciele Wojewódzkiego i Okręgowego Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. W swych wystąpieniach podkreślają pełne ofiar zrywy niepodległościowe i losy bojowników o niepodległość. Nawiązują do czasów współczesnych, mówią o odbudowie wolnej ojczyzny, o związanych z tym okresem wydarzeniach. W podobnym duchu głos zabierają również zaproszeni gości. Następnie delegacje składają pod pomnikiem kwiaty i wiązanki, zapalają znicze, pomnik zostaje przybrany wieńcami. Na koniec Nadleśniczy Nadleśnictwa Gołąbki dziękuje wszystkim za udział, do zebranych kieruje słowa wdzięczności za patriotyczną manifestację.

Po zakończeniu oficjalnych uroczystości odbywa się spotkanie uczestników, członków ŚZŻAK i zaproszonych gości z młodzieżą szkolną, harcerzami i pracownikami Nadleśnictwa Gołąbki. Zwłaszcza cenny jest udział uczniów, młodych członków pocztów sztandarowych, zainteresowanych wojennymi losami leśników i mieszkańców regionu. Mogą się przekonać, że podobne uroczystości są okazją do poznania historycznej prawdy. Przekazywane w ten sposób postawy i wiedza o tych wydarzeniach są cenną nauką dla młodych Polaków. Przy kawie i ciastkach nawiązują się przyjazne relacje, młodzież z zainteresowaniem wysłuchuje wspomnień i opowieści weteranów.

JP

Materiały do pobrania