Wydarzenia Wydarzenia

To już 24. edycja akcji „Sprzątanie Świata”, br w Polsce przebiega pod hasłem „Nie ma śmieci - są surowce"

Celami tegorocznej akcji jest zmiana postrzegania odpadów jako śmieci i dostrzeżenie ich surowcowego potencjału. Także zainspirowanie Polaków do działania na rzecz środowiska oraz promowanie obowiązującego od 1 lipca 2017 roku standardu selektywnej zbiórki. „Sprzątanie świata – Polska” jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World wywodzącego się z Australii, zapoczątkowanego w 1989 roku przez australijskiego biznesmena i żeglarza - Ina Kiernana. W ruchu uczestniczy blisko 40 mln. wolontariuszy z ponad czterdziestu krajów na całym świecie.

Matką chrzestną akcji w Polsce od 1994 roku jest Pani Mira Stanisławska-Meysztowicz, założycielka Fundacji Nasza Ziemia. To wspólna lekcja poszanowania środowiska, promowanie ochrony środowiska, edukacja, inicjowanie działań zmniejszających negatywne skutki rozwoju cywilizacji.

Od 1994 roku, w trzeci weekend września, prowadzone są działania ograniczające powstawanie odpadów, popierające selektywną zbiórkę i recykling. Towarzyszy im cała gama przedsięwzięć, w tym: zakładanie zieleńców, sadzenie drzew, krzewów i kwiatów, konkursy, wystawy, festyny, koncerty, zabawy, ogniska, rajdy piesze i rowerowe, itp.

Jak co roku udział w akcji biorą również jednostki Lasów Państwowych, wspierając lokalne przedsięwzięcia w zakresie porządkowania lasów, dróg i szlaków. Hasło tym bardziej aktualne, że w br lasy w północnej Wielkopolsce, na Pałukach i Pomorzu spotkała klęska, po której porządkowanie już się rozpoczęło i potrwa kilka lat.

Nadleśnictwa swymi działaniami z zakresu odnowień, zalesień i zadrzewień przyczyniają się do zwiększania areału zielonych płuc regionu, poprawy stanu ochrony środowiska swych małych ojczyz. Również leśnicy jako wolontariusze, samorzutnie włączają się do działań prośrodowiskowych, które angażują społeczności lokalne.

JP