Web Content Display Web Content Display

Oferta edukacyjna rozpisana na lata ...

Edukacja przyrodniczo-leśna to ważna dziedzina pracy zawodowej leśników, gdyż wychodzi naprzeciw społecznym oczekiwaniom.

Ma na celu upowszechnianie wiedzy o środowisku leśnym oraz wielofunkcyjnej, zrównoważonej gospodarce leśnej prowadzonej przez Lasy Państwowe. Poprzez zajęcia edukacyjne dążymy do podnoszenia świadomości społecznej w zakresie racjonalnego korzystania z lasu i jego funkcji. Główne tematy to budowa i funkcjonowanie ekosystemów, zagrożenia, ochrona przyrody oraz zadania leśników.

Już z początkiem lat 90-tych XX wieku w Nadleśnictwie Gołąbki pojawiły się tzw. zielone szkoły. Były to osady leśne udostępniane jako bazy noclegowe, które umożliwiały pobyt na łonie natury, spotkania z lasem. Zajęcia i warsztaty terenowe pod kierunkiem leśnika to zaledwie jedna z form działalności, uzupełnia ją współpraca ze szkołami, samorządami oraz zainteresowanymi placówkami. Liczne szkoły, przedszkola, ale też muzea i organizacje NGOs chętnie korzystają z naszej oferty, tym bardziej, że jest powiązana bezpośrednio z naturą.

Pałuki mają bogate tradycje kulturowe, sporo wydarzeń w kalendarzu, z którego czerpiemy inspiracje, włączamy się z własnymi propozycjami. W roku 1994 Muzeum w Biskupinie zorganizowało pierwszy festyn archeologiczny. Praktycznie od samego początku leśnicy zaangażowali się w poszerzenie programu o aspekty przyrodniczo – leśne. Impreza przyciąga co roku kilkadziesiąt tysięcy osób. Założeniem organizatorów jest nauka historii poprzez edukację, rekreację i zabawę. Uczestnictwo w festynie stworzyło doskonałą okazję do przybliżenia zagadnień związanych z leśnictwem, a także przedstawienia dorobku i zadań jednostek Lasów Państwowych.

Jedno z wielu udanych zajęć na szkółce, spotkanie z leśnikami w miejscu, gdzie rodzi się młody las. Przedszkolaki żywiołowo interesowały się wzrostem siewek, całym procesem produkcji sadzonki od nasionka do małego drzewka. Z takim samym entuzjazmem głaskały wszystkie eksponaty dzikich zwierząt, poszukując gatunków poznanych z bajek i domowych opowieści.

http://plastusiowo.gniezno.pl/dla-rodzicow/kroniki-maluchow/cytrynowe-plastusie-2019-2020/wycieczka-do-nadlesnictwa-golabki-13-09-2019r/

Edukacją leśną zajmują się niemal wszyscy pracownicy Służby Leśnej. Ogół spraw z tej dziedziny prowadzi inżynier nadzoru Jarosław Dłutkowski. Bardzo duży wkład mają również leśniczowie i podleśniczowie. Wykorzystując stworzoną w tym celu infrastrukturę oraz najbardziej atrakcyjne fragmenty lasu, które najlepiej obrazują charakter naszej pracy.

Najpopularniejszą formą edukacji są lekcje terenowe, czyli spotkania leśników z grupami szkolnymi.  Wiodąca rolę pełni w tej działalności piesza ścieżka przyrodniczo-leśna "Dolina rzeki Gąsawki", położona w urokliwym zakątku Leśnictwa Oćwieka. W przeważającej części przebiega ona przez malownicze tereny leśne, ukształtowane od tysiącleci przez meandrującą rzekę Gąsawkę. Na ścieżce, przygotowano 11 przystanków, na których prezentowane są zagadnienia z zakresu ochrony przyrody, zagospodarowania lasu oraz małej retencji wodnej. Lekcje terenowe prowadzi tu najczęściej leśniczy Roman Szczęsny i podleśniczy Sławomir Reweziński.

Obiektami wykorzystywanymi w edukacji są również wiaty edukacyjne, które powstały w kilku leśnictwach, gdzie wykorzystują je miejscowi leśniczowie. Przybywają do nich liczne wycieczki z okolicznych szkół i przedszkoli. Ogromnym zainteresowaniem cieszy się Leśnictwo Jeziora, a to z uwagi na możliwość spotkań przy ognisku oraz interesujące opowieści o lesie leśniczego Marka Wesołowskiego, którego wspiera podleśniczy Darek Kośmider. Aktywnie z lokalnymi szkołami (zwłaszcza z Gościeszyna) współpracują leśnicy z Leśnictwa Głęboczek - leśniczy Mieczysław Malikowski i podleśniczy Michał Zwolenkiewicz. Młodzież z Trzemeszna odwiedza najczęściej leśniczego Sergiusza Przybylskiego z Leśnictwa Smolary, który już dawno zaprzyjaźnił się z tamtejszą młodzieżą.

Ciekawym obiektem, nie tylko dla nabywców sadzonek, ale również dla młodzieży szkolnej, jest szkółka leśna Mięcierzyn, gdzie gości przyjmuje leśniczy Jerzy Basiński. Bardzo duży zasięg ma położone w sąsiedztwie Leśnictwo Mięcierzyn, sięgające od Rogowa do Janowca Wielkopolskiego. Leśniczy Piotr Kłosin i podleśniczy Leonard Malikowski, często mają okazję opowiadać o lesie przedszkolakom i uczniom z tych  miejscowości. Podobnie rozległy obszar zajmuje Leśnictwo Łysinin, które współpracuje najczęściej ze szkołami z Gąsawy i Żnina. Organizowane tam akcje sadzenia drzew nadzoruje leśniczy Dariusz Kulas i podleśniczy Piotr Stosik. Niewiele mniej wycieczek edukacyjnych przyjmują leśnicy z Leśnictwa Długi Bród.

 

Oddajemy do Państwa dyspozycji program edukacji leśnej rozpisany na lata 2015-2024. Wspieramy nie tylko edukację szkolną, kulturowe inicjatywy miejscowej społeczności, ale również wpisujemy się w społeczny rozwój regionu. Okazuje się, że leśnicy są nieodłącznym partnerem a ich profesja ważną częścią aktywności na rzecz naszej małej ojczyzny ...

JP