Asset Publisher Asset Publisher

Back

Biało - czerwono na Pałukach …

Biało - czerwono na Pałukach …

11 listopada 1918 r. Polska po 123 latach odzyskała niepodległość. W XVIII w. Rzeczpospolita zaczęła się chylić ku upadkowi, wojny z XVI w., wolna elekcja, złota wolność szlachecka, liberum veto, doprowadziły do upadku.

Rozbiory z 1772, 1793 oraz 1795 roku rozpoczynają zmagania Polaków o wolność. Jeszcze w 1794 roku pod wodzą Tadeusza Kościuszki próbują nie dopuścić do ostatniego rozbioru rozpoczynając insurekcję. Akcja zakończyła się niepowodzeniem, dumne i wielkie państwo przestało istnieć. Polacy nie ugięli się jednak, nigdy nie przestali myśleć o odzyskaniu niepodległości.

W 1797 roku we Włoszech Henryk Dąbrowski tworzy Legiony Polskie, które walcząc u boku Napoleona Bonaparte pragnęły przynieść nam wolność. Wywalczone w 1807 roku Księstwo Warszawskie, ze skrawków, którego w 1815 roku utworzono Królestwo Polskie nie zadowoliło Polaków. Przygotowano nowy czyn zbrojny, 29 listopada 1830 roku młodzi żołnierze ze Szkoły Podchorążych w Warszawie pod wodzą Piotra Wysockiego chwycili za broń. Ruszyli przeciwko wojskom rosyjskim, rozpoczynając powstanie listopadowe, które jednak upadło. Rozpoczęły się aresztowania, tysiące wywieziono na Sybir, opuściło kraj, ale myśl o wolności nie zgasła.

Szansa na jej odzyskanie znów odżyła w 1848 roku, kiedy całą Europę ogarnęło wrzenie rewolucyjne - Wiosna Ludów odbiła się głośnym echem w Poznańskiem. Jeszcze raz w styczniu 1863 roku Polacy poderwali się do walki i i choć powstanie ze wszystkich zrywów było najdłuższe, kolejna próba poniosła klęskę. Na uciemiężony kraj spadają kolejne represje, Polacy zostają poddani intensywnej rusyfikacji i germanizacji. Zmieniano nazwy miast, ulic, nazwiska, nawet religii nauczano w języku niemieckim. Z faktem tym nie mogły pogodzić się patriotycznie wychowane dzieci, znana jest historia strajku we Wrześni 1901 roku.

Nadzieja pojawiła się w 1914 roku, wybucha I wojna światowa, od dawna oczekiwana przez Polaków. Pięć wielkich mocarstw europejskich gotowało się do walki, wśród nich zaborcy, którzy stanęli przeciwko siebie. Rozpoczął się ostatni etap walki o wolność. W październiku 1918 r. rozbrajano całe oddziały okupantów, powstało kilka ośrodków władzy. Potrzebny był przywódca, taką opatrznościową postacią okazał się Józef Piłsudski. Zwolniony z niemieckiego więzienia w Magdeburgu 10 listopada przybył do Warszawy. 11 LISTOPADA 1918 r. przejął władzę nad wojskiem, wkrótce przekazano mu resztę uprawnień i został Naczelnikiem Państwa. Ważną rolę odegrał również Roman Dmowski, twórca Komitetu Narodowego Polskiego w Paryżu, również Ignacy Paderewski, wybitny pianista. To pod jego wpływem prezydent USA Woodrow Wilson umieścił w ultimatum uzależniającym podpisanie przez Stany Zjednoczone Traktatu Wersalskiego 13 punkt domagający się traktatu w sprawie utworzenia niepodległej Polski.

Upragniony przez wszystkich Polaków moment nadszedł w 1918 roku, dnia 11 listopada Polska odzyskuje niepodległość. I choć trzeba było jeszcze walczyć o granice, to niepodległość była faktem. Ten dzień ustanowiono świętem państwowym po raz pierwszy dopiero w 1937 roku. W latach 1939-1944 podczas okupacji hitlerowskiej oraz w okresie od 1945 do 1989 roku, w czasie rządów komunistycznych jego obchodzenie było zakazane. Dopiero w roku 1989, ustawą Sejmu, przywrócono obchody tego święta, od tego roku Święto Niepodległości jest najważniejszym świętem państwowym a dzień 11 listopada jest wolny od pracy.

W 2018 roku, w 100. rocznicę odzyskania niepodległości na terenie Nadleśnictwa Gołąbki samorządy (we współpracy w partnerami) organizowały oficjalne obchody. Forma zawsze była uroczysta, godna chwili, były akademie, marsze, spotkania, manifestacje, składanie wieńców, msze św, wspólne śpiewanie patriotycznych pieśni, koncerty, wieczorki literackie, itp. Wymienimy tylko niektóre z nich:

Lubostroń - koncert nadzwyczajny

Dyrektor Pałacu Lubostroń zaprosił mieszkańców regionu na Koncert Nadzwyczajny w niedzielę 11 listopada. W programie był wykład Pt. „Ignacy Jan Paderewski i niepodległość Polski”, koncert pianistyczny utworów I.J.Paderewskiego i F. Chopina. Następnie odbyło się przedstawienie w wykonaniu laureata konkursu „Niepodległa” dla szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych woj. kujawsko-pomorskiego.

 

Żnin - koncert

Władze samorządowe Żnina zaprosiły do sali widowiskowej Domu Kultury w sobotę 10 listopada br mieszkańców na uroczysty koncert w wykonaniu Poznańskiego Kwintetu Akordeonowego. W atrakcyjnym, niepodległościowym repertuarze, w niezwykle efektownych aranżacjach zespół zaprezentował szeroki repertuar, zapraszając słuchaczy w muzyczną podróż, przeplataną niepodległościowymi wspomnieniami oraz okolicznościowymi akcentami muzycznymi z różnych krajów Europy, a nawet Ameryki.

W dniu 11 listopada 2018 roku dniu Starosta Żniński Zbigniew Jaszczuk i Burmistrz Barcina Michał Pęziak zaprosili mieszkańców na Powiatowe Obchody Narodowego Święta Niepodległości, które odbyły się w Barcinie. W programie uroczystości przewidziano mszę św. w intencji Ojczyzny, przemarsz ulicami miasta, odsłonięcie tablicy okolicznościowej w Parku Wolności. Następnie odbył się koncert dla Niepodległej, miał on charakter widowiska łączącego różne pokolenia, przypominającego proces odradzania się polskiej kultury w niepodległym państwie.

 

Wylatowo – Rodzinne Święto Niepodległości

W sobotę, 10 listopada, odbyło się Rodzinne Święto Niepodległości w ramach projektu Radosna Niepodległa 2018. W programie uroczystości znalazła się modlitwa przy grobie powstańca Wojciecha Krentza na miejscowym cmentarzu oraz msza święta w intencji Ojczyzny. Tuż po niej wyruszyła defilada z asystą Mogileńskiej Orkiestry Dętej oraz orszakiem konnym, który zatrzymał się pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich, gdzie nastąpiło odegranie hymnu, złożenie kwiatów i zasadzenie okolicznościowego dębu. Dalsza część uroczystości odbyła się w remizie OSP Wylatowo. Na uczestników czekał poczęstunek, występy, śpiewanie pieśni, a także animacje i zabawy dla dzieci. Tego dnia wręczono także nagrody w konkursie plastycznym na wykonanie pocztówki niepodległościowej.

Mogilno - przedszkolaki na Dzień Niepodległości

Dzieci z Przedszkola nr 3 w Mogilnie świętowały w miniony piątek, odświętnie ubrane w specjalnie na tę okazję brały udział w cyklu zajęć nawiązujących do listopadowego święta. Recytowały wiersze, śpiewały patriotyczne piosenki, wykonywały prace plastyczne, brały udział w rodzinnym spotkaniu. Wszystkie dzieci zaakcentowały patriotyczną aurę tego dnia poprzez ułożenie na przedszkolnym placu, przy pomocy biało-czerwonych kartoników - narodowej flagi. Zwieńczeniem obchodów święta było przyłączenie się do ogólnopolskiej akcji „Rekord dla Niepodległej” ogłoszonej wspólnie przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej.

Mogilno – warsztaty w Szkole Podstawowej nr 2

Młodzież szkolna w dniu 8 listopada z zapałem wzięła udział w warsztatach wykonywania kotylionów narodowych. Pod opieką p. Wiolety M. i p. Agnieszki K. samodzielnie wykonywały kotyliony. Spotkanie było również okazją do poznania historii rogali marcińskich oraz kosztowania. Warsztaty przebiegały w miłej i radosnej atmosferze, a każdy uczestnik wracał do domu z kotylionem, rogalami i balonem z godłem Polski.

Muzeum Regionalne w Chabsku

9 listopada odbyły się „Zaduszki poetycko-muzyczne” wraz z inauguracją wystawy „Mogilna droga do Niepodległości”, w programie: montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół w Mogilnie pt. „Kwiaty Wolności”, wspominki historyczne „Mogileńscy Powstańcy Wielkopolscy” oraz recital duetu Robert Mazurkiewicz i Przemysław Bielawa. 10 listopada - marsz na Orientację Śladami Historii, finał Grand Prix w Tenisie Stołowym, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych 11 listopada - msza św. w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Mogilnie, po mszy nastąpiło posadzenie Dębu Niepodległości oraz przejście na mogileński cmentarz, gdzie przy mogile Powstańców Wielkopolskich odbyły się dalsze uroczystości, w tym: „Nasze Kulturalne Podwórko” pod hasłem „Niepodległą” zabawy, animacje, konkurencje rekreacyjne, biesiadne ognisko.

Rogowo - koncert

10 listopada o godzinie 16 uczniowie Szkoły Podstawowej wzięli udział w Koncercie dla Niepodległej, który odbył się w Gminnym Domu Kultury. W repertuarze znalazły się najbardziej znane i lubiane pieśni oraz piosenki patriotyczne, których słowa opowiadają o drodze naszej Ojczyzny do niepodległości. Do radosnego uczczenia 100. rocznicy tego wydarzenia młodzi artyści zaprosili przybyłych na uroczystość mieszkańców Rogowa i okolic. Wśród wspólnie zaśpiewanych piosenek znalazły się m.in. „Rota”, „Przybyli ułani pod okienko” i „Czerwone maki”. Koncert zakończył się bisem ulubionej pieśni marszałka Józefa Piłsudskiego pt.: „Jak długo w sercach naszych” oraz gromkimi brawami dla występujących wokalistów. Celem wydarzenia było budowanie wspólnoty i więzi międzypokoleniowych, popularyzacja dokonań ojców niepodległości poprzez imprezy lokalne, wystawy okolicznościowe, konferencje, inscenizacje, publikacje, spotkania, rozwijanie zainteresowań i pasji uczniowskich oraz poszerzenie wiedzy z historii Polski, rozbudzanie w postaw patriotycznych.

Dąbrowa - uroczysta akademia

Gmina Dąbrowa zaprosiła mieszkańców na uroczystość „Niepodległa do hymnu”, gdzie odbyło się wspólne odśpiewanie hymnu państwowego, apel poległych, składanie wieńców i wiązanek. Miała miejsce również Akademia Patriotyczna, występ zespołu „Białe Kujawy” z Bielic. „Niepodległa do hymnu” to jedyne w swoim rodzaju wydarzenie, 11 listopada 2018 roku w całej Polsce i w wielu miejscach na świecie w samo południe wspólnie odśpiewano hymn państwowy. Uczestnicy zaśpiewali razem z bliskimi, przyjaciółmi, sąsiadami. Organizatorzy przygotowali dla nich okolicznościową pocztówkę (na awersie - projekt muralu „Dąbrowianka” autorstwa Natalii Przybysz, na rewersie - hymn państwowym RP) oraz biało-czerwone kotyliony przygotowane przez członkinie Klubu Seniora ze Słaboszewka.

Szczepanowo – patriotyczne spotkanie

11 listopada na cmentarzu parafialnym w Szczepanowie przy grobie ks. Michała Rólskiego i innych zamordowanych zorganizowano Drogę Niepodległości, w której uczestnicy przyszli ze stumetrową flagą Polski do parku. Rozpalono Ognisko Niepodległości, przy którym śpiewano pieśni patriotyczne, powstańcze i wojskowe. Przy ognisku poczęstowano uczestników świętomarcińskim rogalem i gorącą herbatą.

Gąsawa – dzieci też świętują

W dniu 18.10.2018r dzieci z Przedszkola Samorządowego w Gąsawie, dzieci wybrały się do Gminnej Biblioteki na zajęcia edukacyjne pt. „100 rocznica Odzyskania Niepodległości”. Uczniowie wysłuchali legend, oglądały książki tematyczne oraz kolorowały obrazki.

Barcin – pamiątkowa tablica

 

Piechcin dla Niepodległej

W piątek, 9 listopada 2018 roku, przy filii biblioteki publicznej w Piechcinie odsłonięto tablicę pamiątkową z okazji jubileuszu 100-lecia Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej. Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego, potem wystąpił Burmistrz Barcina Michał Pęziak. Odsłonięcia tablicy ufundowanej przez lokalny samorząd dokonali Zasłużeni dla Gminy Barcin oraz przewodnicząca samorządu uczniowskiego. Kwiaty przed okolicznościową tablicą złożyli uczniowie i burmistrz.

 

W bibliotece zaproszeni goście wysłuchali programu artystycznego „O niepodległość” i podsumowali projekt „Szkoła małych patriotów”. Uroczystość uświetniły poczty sztandarowe Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka i Szczepu Harcerskiego im. Zdzisławy Bytnarowej w Piechcinie oraz Piechcińskiego Bractwa Kurkowego. Mieszkańcy Piechcina zgromadzeni przed biblioteką odpowiedzieli na potrzebę serca i spełnili obowiązek pielęgnowania wolności i tożsamości narodowej.

Janowiec Wlkp – uroczysty marsz

 

Janikowo – patriotyczna uroczystość

W Szkole Podstawowej odbyła się uroczystość patriotyczna zorganizowana w ramach programu edukacyjnego „Szkoła Podstawowa w Janikowie dla Niepodległej”. Uczestnicy posadzili przed szkołą Dąb dla Niepodległej. Będzie on rósł obok Dębu Pamięci, który społeczność szkoły zasadziła w 2010 roku w hołdzie por. Aleksandrowi Plucińskiemu, strzelnianinowi rozstrzelanemu w 1940 roku w Charkowie. Dąb dla Niepodległej od uczniów i grona pedagogicznego Szkoły Podstawowej w Janikowie będzie pamiątką jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Dla przyszłych pokoleń to świadectwo szacunku dla przeszłości i teraźniejszości. Mówcy podkreślali, że patriotą nie jest się tylko podczas wielkich zagrożeń, ale jest się nim także na co dzień, wtedy, gdy szanuje się symbole narodowe, kiedy dba się o język polski, kiedy pamięta się o ważnych rocznicach.

Pakość – sadzenie Dębu Niepodległości

Dla upamięt¬nienia, 100-lecia odzyskania nie¬pod¬legło¬ści, na boisku przy Szkole Pod¬stawowej im. Powstań¬ców Wiel¬kopol¬skich w Pako¬ści, dzieci z Przed¬szkola Miej¬skiego uroczy¬ście posadziły Dąb Nie¬pod¬legło¬ści. Ogól¬nopol¬ska akcja sadzenia dębów wpisuje się w obchody 100-lecia i jest jedną z cyklu wydarzeń w Gminie. W wydarzeniu, oprócz przedszkolaków, brali rów¬nież udział uczniowie pobliskiej Szkoły Pod¬stawowej wraz z opiekunami, a także przedstawiciele władz samorządowych. Dalsza cześć obchodów miała miejsce w Ośrodku Kul¬tury i Turystyki, gdzie uczniowie z Zespołu Placówek Oświatowych w Kościelcu oraz zespół Aalle Band zaprezen¬towali przed¬stawienie pt. „Pol¬ska, to taka kraina”. Następ¬nie odbył się pokaz ognia w wykonaniu grupy Santo Fuego.

Podsumowanie przeglądu uroczystości …

Z lekcji historii wiemy, że w działaniach zbrojnych udział brało ponad 60 proc. leśników. Należeli m.in. do Związku Walki Zbrojnej, Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich, Gwardii Ludowej, czy Armii Ludowej. Wspierali również działania Wojska Polskiego. Całymi rodzinami wspomagali polskie wojsko dostarczając informacji, żywności, zapewniając kwatery, wykorzystanie leśnych terenów do obrony.

W wielu uroczystościach na terenie Nadleśnictwa Gołąbki udział wzięli leśnicy z rodzinami. Oficjalnie reprezentowani byliśmy podczas uroczystości w Żninie, gdzie udała się kilkuosobowa delegacja. Uczestnicy brali udział we mszy św. za Ojczyznę w kościele św. Floriana, potem przeszli na pod pomnik Walk i Męczeństwa. Tam wysłuchano przemówienia burmistrza Roberta Luchowskiego, a delegacje złożyły kwiaty. O muzyczną część wydarzenia zadbały chór Moniuszko oraz Żnińska Orkiestra Dęta. Na koniec harcerze częstowali tradycyjnymi rogalami.

Ludzie w zielonych mundurach czują się członkami lokalnej społeczności, są aktywni na rzecz zachowania dziedzictwa swej małej ojczyzny. Z patriotycznego obowiązku, w poczuciu wspólnoty, biorą udział w niejednej uroczystości, wydarzeniach historycznych i kulturowych.

JP