Asset Publisher Asset Publisher

Back

„Myśliwi - Dzieciom, Dzieci – Zwierzętom” …

„Myśliwi - Dzieciom, Dzieci – Zwierzętom” …

Coraz więcej osób dostrzega drastyczny spadek pogłowia zwierzyny drobnej. Głębokie zmiany środowiskowe spowodowane ingerencją człowieka w znacznym stopniu rozregulowały skomplikowane zależności pomiędzy poszczególnymi elementami ekosystemu. Dotychczasowe działania zmierzające do zachowania bogatej różnorodności nie dały zadowalających rezultatów. Zmiany na szczęście są odwracalne. Czynna ochrona polegająca na wsiedleniach młodych zajęcy, bażantów i kuropatw, programy z reintrodukują cietrzewi i głuszców są zaawansowane, wymagają wieloletniej kontynuacji. Główne zagrożenia są natury cywilizacyjnej, intensywna produkcja rolna zmieniła lokalne krajobrazy, zubożyła ekosystemy.

Kompleksowe, skuteczne podejście do ochrony przyrody, którego celem jest ratowanie bioróżnorodności, wymaga praktycznej edukacji, poczynając od najmłodszych. Przyczynia się do podniesienia świadomości ekologicznej, zwiększenia skuteczności podejmowanych działań w zakresie ochrony gatunkowej. To wynik świadomej troski i aktywnego podejścia myśliwych do utrzymania zrównoważonego rozwoju i zachowania przyrodniczego bogactwa kraju.

Myśliwi z województwa kujawsko - pomorskiego podejmują wiele działań, biorą udział w szeregu programach ekologicznych. Widząc potrzebę dotarcia do szerokiego grona odbiorców, szczególnie dzieci i młodzieży, opracowano program edukacji ekologiczno - łowieckiej „Myśliwi - dzieciom, dzieci – zwierzętom”. Od lat jest on realizowany w ramach koncepcji odbudowy populacji zwierzyny drobnej. Jego autorami są: Marzanna Przystałowska i Grzegorz Wiśniewski z ZO PZŁ we Włocławku. Patronat nad nim objął Marszałek Województwa Kujawsko – Pomorskiego, poparcia udzielił Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Program jest realizowany przez koła łowieckie, które współpracują ze szkołami i nadleśnictwami Lasów Państwowych. To przedsięwzięcie, dostosowane do możliwości i potrzeb wymagającego adresata, jakim są dzieci. Z jednej strony dostarcza wiedzy w dziedzinie ekologii, poznawania przyrody, z drugiej, przybliża problematykę łowiecką, jej rolę w procesie ochrony i kształtowania środowiska naturalnego.

Uroczyste podsumowanie kolejnej edycji programu odbyło się w auli Bydgoskiej Szkoły Wyższej w dniu 23 listopada 2017 roku. Materiały nadesłane przez placówki szkolne z terenu całego województwa były bogate, obfitowały w różne formy twórczości i aktywności młodzieży. Na podstawie otrzymanych sprawdzań komisja wojewódzka wyróżniła 15 szkół i współprace koła łowieckie. Przewidziano atrakcyjne nagrody, łącznie z elektronicznym sprzętem, najbardziej ulubionym przez młodzież - laptopy, rzutniki, aparaty fotograficzne, także gry, książki i dyplomy. Do tego organizatorzy dołożyli słodycze i książki od sponsorów. Nadleśnictwo przeznaczyło na ten cel monografię historyczną „Lasy Pałuckie. Z dziejów Nadleśnictwa Gołąbki”. Nasze książki wzbogaciły bogaty pakiet upominków, którymi obdarowano młodzież, opiekunów szkolnych. Dodatkowo koła łowieckie uhonorowano dyplomami i statuetkami myśliwskimi, szczególnie zasłużonym myśliwym wręczono wyróżnienia.

Realizacja programu dowodzi, że edukacja przyrodnicza jest potrzebna. Wzbogacanie programów szkolnych w praktyczne aspekty poznawania tajników środowiska naturalnego, biologii zwierząt, daje wyniki. Myśliwym i leśnikom zależy na poszerzaniu wiedzy o stanie naszej przyrody, zasadach łowieckiej profesji i gospodarce leśnej. Jest sporo obiegowych opinii krzywdzących ludzi lasu, większość wynika z niewiedzy. Podczas uroczystości trafnie powtarzano hasło Jana Zamoyskiego – kanclerza i hetmana koronnego: „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie” .

JP