Asset Publisher
UŻYTKOWANIE LASU
Użytkowanie lasu jest działem, gałęzią gospodarki leśnej zajmującym się planowaniem i racjonalnym pobieraniem użytków leśnych w postaci:
- drewna w granicach nie przekraczających możliwości produkcyjnych lasu,
- produktów ubocznego użytkowania lasu w sposób zapewniający możliwość ich biologicznego odtwarzania, a także ochrony przyrody.
Użytkowanie lasu należy również rozpatrywać jako dyscyplinę naukową traktującą nie tylko o użytkach leśnych, ale i służącą zaspokajania potrzeb społecznych.
Użytkowanie lasu zajmuje się przede wszystkim sposobami i organizacją pozyskiwania drewna i innych płodów leśnych oraz narzędziami do tego służącymi, ich budową i techniką posługiwania się nimi. Podstawą do opanowania tej dziedziny wiedzy jest nauka o drewnie.
Ze względu na rodzaj użytków leśnych użytkowanie lasu dzieli się na:
- główne (dotyczące pozyskania i wykorzystania surowca drzewnego),
- uboczne (dotyczące pozyskania i wykorzystania innych użytków niedrzewnych, m.in. owoców, grzybów, żywicy).
W skład użytkowania lasu wchodzą takie dziedziny wiedzy jak:
- nauka o drewnie,
- pozyskiwanie drewna,
- planowanie cięć,
- szacunek brakarski,
- wniosek cięć,
- transport leśny,
- składnice drewna,
- konserwacja drewna w lesie i na składnicach,
- uboczne użytkowanie lasu,
- przerób drewna.
Głównym produktem, dostarczanym przez lasy, jest oczywiście drewno. Jego roczne pozyskanie w nadleśnictwach, nadzorowanych przez Nadleśnictwo Gołąbki, osiągnęło poziom ok. 3,77 mln m3. Z tej ilości ok. 52,2% drewna pochodziło z cięć rębnych, natomiast 47,8% - z cięć pielęgnacyjnych (tzw. przedrębnych), czyli prowadzonych w drzewostanach, które nie osiągnęły jeszcze wieku rębności. Ogółem w ramach cięć rębnych pozyskuje się rokrocznie ok. 38,7 tys. m3, zaś cięciami przedrębnymi – 35,5m3, co daje razem 74,2 tys. m3 w ramach tzw. etatu dla użytków głównych. Średnio w lasach Nadleśnictwa pozyskuje się ok. 70% miąższości, która rokrocznie przyrasta. Pozyskanie drewna prowadzone jest w zdecydowanej większości ręcznie za pomocą pilarek, jednak wykorzystywane są również maszyny wielooperacyjne, tzw. harvestery, które dokonują ścinki drewna, a po ścięciu okrzesują je i przerzynają na kłody o takich długościach, jakich wymaga odbiorca.
JP