Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Nasze dęby w akcji 1000 drzew na minutę ...

Nasze dęby w akcji 1000 drzew na minutę ...

Dąb to drzewo, obok którego najczęściej nie przechodzimy obojętnie.

Nie zdajemy sobie jednak sprawy, jaką symboliką jest otoczony. Fascynował ludzi od najdawniejszych czasów, których kruche życie jest niczym w porównaniu z długowiecznymi dębami. To Słowianie obrali za swoje święte drzewo właśnie potężnego dęba. Nic w tym dziwnego, jest najpotężniejszy, niemal wieczny,  król wszystkich drzew. Upodobał go sobie gromowładny Perun ciskając weń swe ogniste pociski. Pewnie dlatego nasi przodkowie składali mu ofiary. Chrześcijanie umieszczali na takich drzewach religijne ikony upatrując nabożnych znaków i objawień.  

Symbol siły, celebryta ...

Dęby to celebryci z charakterem, władczy siłacze często porównywani z męskością, stąd pochodzą powiedzenia: silny jak dąb, zdrowy jak dąb, chłop jak dąb. W medycynie ludowej używa się  liści, żołędzi, kory, garbniki zawarte w korze mają działanie ściągające, hamują krwawienie, ścinają białka na powierzchni ran i ułatwiają gojenie. Żołędzie służyły kiedyś za bardzo wartościowy pokarm dla trzody.  Lecznicze działanie mają także galasy, wyrośla na liściach wywołane przez drobne błonkówki. Sporządza się z nich nalewkę używaną zewnętrznie przy oparzeniach i odmrożeniach. Kuliste utwory były też składnikiem inkaustu, którego brązowa barwa dodawała kolorytu ręcznie zapisanych dokumentów, nie tylko przez  archiwistów.

Utalentowany również wirtualnie ...

Horoskop celtycki, zwany również drzewnym, cieszy się od kilku lat coraz większą popularnością wśród osób interesujących się astrologią. Druidowie wierzyli, że opiekunem każdego człowieka jest drzewo, które wpływa na jego cechy charakteru i kształtuje losy. Dąb jest znakiem drzewnym, któremu został przypisany tylko jeden dzień w roku. Każda osoba urodzona 21 marca może nazywać się dębem. Jest nie tylko wytrzymały, pełen życia, ekspresji, ale również z dużą porcją piękna i zdrowia. 

Przyjrzyjmy się im z bliska ...

Pośród rodzimych dębów najczęściej wymieniamy dęba szypułkowego i bezszypułkowego. Różnią się budową liści, żołędzi, pokrojem korony, biologią swego rozwoju. Kilka wskazówek, jak sobie poradzić z ich rozpoznaniem:

  • żołędzie d. bezszypułkowego osadzone są na bardzo krótkich szypułkach, rosną praktycznie tuż przy samych gałązkach, u d. szypułkowego ogonki są długie,
  • liście d. szypułkowego mają uszka tuż przy samej nasadzie sercowatego zakończenia, zaś d. bezszypułkowego są wyraźnie dłuższe, bardziej ruchliwe na wietrze i bez uszek.

Same korzyści ...

Sadzenie drzew jest najtańszym sposobem poprawy jakości środowiska przyrodniczego i społecznego. Dobroczynne znaczenie dotyczy korzyści  ekonomicznych i walorów estetycznych. Drzewa podnoszą wartość nieruchomości, obniżają zużycie energii, poprawiają warunki bytowania. Mają pozytywny wpływ na robienie interesów, w dzielnicach bogatych w drzewa jest więcej sklepów, ludzie są aktywniejsi.

Znaczenie przyrodnicze jest wielorakie, drzewa są środowiskiem życia wielu organizmów, dostarczają czystego powietrza, czystej wody i dobrego samopoczucia. Są buforem chroniącym przed zanieczyszczeniami i hałasem, chronią zasoby wodne, ograniczają erozję i spływ wód opadowych.

W coraz większym stopniu docenia się znaczenie społeczne drzew. Badania wykazały pozytywne oddziaływanie na poprawę zdrowia publicznego, obniżenie przemocy, liczby młodocianych przestępstw, promują zdrowy i wszechstronny rozwój dzieci, lokalnych wspólnot. Ważną rzeczą jest uświadomienie o wielorakim znaczeniu drzew dla  środowiska, w życiu każdego człowieka. Na tym polu mamy wiele do zrobienia, organizujemy akcje, wykorzystujemy okazje do sadzenia drzew, zachęcania do szerokiego udziału lokalnej społeczności.

Ma swoje wymagania ...

Aby drzewo zachowało ładny pokrój, musi być dobrze oświetlone, w przypadku dęba - zwłaszcza od góry. Tylko w młodym wieku dęby dobrze znoszą lekkie ocienienie, później tolerują tylko boczne. Dąb szypułkowy najlepiej rośnie na glebach dość wilgotnych i żyznych. Natomiast na bardziej suchych lepiej radzi sobie dąb bezszypułkowy. Zaraz po posadzeniu młode drzewka trzeba regularnie podlewać, w razie suszy, aż do jesieni. Szczególną opieką otaczamy drzewka posadzone z gołym korzeniem. Aby użyźnić ziemię, można na dno dołka dodać trochę kompostu. Nawozami mineralnymi zasilamy młode dęby w drugim i trzecim roku po posadzeniu (na wiosnę). W starszym wieku jest im to niepotrzebne. Dęby dobrze znoszą cięcie kosmetyczne wykonane latem, ale duże rany trzeba zabezpieczyć środkiem grzybobójczym. 

Zamiast podsumowania ...

Wydawanie pieniędzy na drzewa nie jest kaprysem, pustym gestem, ale opłacalną inwestycją, która przynosi konkretne korzyści. Drzewa są warte naszej zaradności i wysiłków, inwestowanie w zieleń jest jednym z najmądrzejszych sposobów wydania społecznych pieniędzy. Dlatego dążymy do pozyskania i przekonania mieszkańców regionu o tym, że drzewa są ważną częścią infrastruktury naszego krajobrazu. Są dziedzictwem przodków i wianem naszych dzieci. Potomkowie będą korzystać z drzew, które my posadzimy …

Akcja sadzenia trwa ...

Aktualnie leśnicy z Nadleśnictwa biorą udział w corocznej akcji sadzenia lasu. Chcemy wysadzić prawie 1 mln młodych drzewek na powierzchni ok. 140 ha. Pośród nich do lasu trafi ok. 300 tys. dębów, w większości szypułkowego. Ciekawostką jest wyhodowanie w naszej szkółce w Mięcierzynie drzewek ponad 1,5 - metrowej wysokości. Prze 4-5 lat rosły w optymalnych warunkach, zasilane składnikami pokarmowymi, podlewane, osłonięte od szkodliwych warunków. Ze względu na poważne rozmiary wymagają szczególnej troski, większych dołków i staranności podczas sadzenia. Mają za to spory handicap, lepiej poradzą sobie w zachwaszczonym środowisku, nie potrzebują pierwszych zabiegów pielęgnacyjnych. Oszczędzamy na kosztach. Uprawa w momencie startu ma już 5-letnie drzewa, wyprzedzamy naturalny proces przywracania lasu.

1000 drzew na minutę ...

Tegoroczna kampania w Lasach Państwowych przebiega pod hasłem „1000 drzew na minutę". Rachunek wynika z przeliczenia liczby 500 mln drzew sadzonych na minutę w ciągu całego roku. Celem akcji jest uświadomienie, że w Polsce sadzi się więcej drzew, niż wycina, dzięki czemu lasów przybywa. Przy tym promujemy gatunki rodzime, liściaste, w tym owocowe, przestrzegamy wymagań  siedliskowych, zasięgu ich występowania, wspieramy naturalne odnowienie.

W tym celu oferujemy sadzonki z naszej szkółki po korzystnych cenach, które zamieściliśmy na stronie N. Gołąbki: www.golabki.torun.lasy.gov.pl w zakładce - Informacje - Sprzedaż drewna i sadzonek.

Wielkie sadzenie w Lasach: http://www.cilp.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/Gbw5/content/wielkie-sadzenie-w-lasach#.WOIzNGcwiHs

JP