Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Z ogniem nie ma żartów

Z ogniem nie ma żartów

Ze względu na temperaturę i brak opadów wzrasta zagrożenie pożarowe, które w większości kraju utrzymuje się na wysokim poziomie. Co jakiś czas Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydaje ostrzeżenia przed upałami dla poszczególnych województw. Temperatury sięgały ostatnio powyżej 35 stopni. Według prognoz taka pogoda może utrzymywać się przez całe lato.

Problem jest monitorowany przez Centrum Informacyjne LP, które równolegle podaje stopień i obszary leśne objęte zagrożeniem. Na swojej stronie internetowej nadleśnictwa zwracają uwagę, że czekają nas kolejne słoneczne weekendy, będzie sucho. Dni bez deszczu coraz bardziej obniżają wilgotność ściółki, tym bardziej należy pamiętać o zakazie używania otwartego ognia w lesie.

Statystyki są równie gorące

Wydział Ochrony Lasu Dyrekcji Generalnej LP rejestruje tysiące pożarów od początku roku. Najwięcej wybuchło wiosną, kiedy trawy i poszycie lasu są suche, a ludzie upodobali sobie wypalanie łąk, rowów i nieużytków. Nieco spokojniejszym miesiącem był maj. Leśnicy i strażacy musieli interweniować kilkaset razy, ogień zniszczył już setki ha lasów. Wciąż główną przyczyną są umyślne podpalenia, które stanowią ok. 40% przypadków. Trzy czwarte pożarów w lasach w okresie wiosennym powstaje w wyniku przerzutów z terenów przyległych.

Przypominamy, że przy dużym zagrożeniu pożarowym nadleśniczy może wprowadzić okresowy zakaz wstępu do lasu. Dzieje się tak w momencie, gdy przez kolejnych 5 dni wilgotność ściółki mierzona o godzinie 9.00 jest niższa od 10%. Według danych Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej w 2018 roku wybuchło ponad 48 tys. pożarów traw i spłonęło ponad 18 tys. hektarów. To przełożyło się na 33% wszystkich pożarów, najwięcej w ubr roku odnotowano właśnie w kwietniu - ponad 18 tys.

Leśnicy proszą, by nie używać otwartego ognia nie tylko w samym lesie, ale i w najbliższym otoczeniu. W razie zauważenia należy niezwłocznie powiadomić straż pożarną i służby leśne. W związku z trwającą kanikułą apelują o zachowanie szczególnej ostrożności! Warto pamiętać o alarmowych nr - 998 i 112.

Lasy w Gołąbkach też są zagrożone

Praktycznie przez cały czerwiec utrzymywał się drugi stopień zagrożenia, który nie powodował żadnych skutków dla udostępniania lasów. Dopiero w ostatnich dniach wzrósł do najwyższego poziomu, co wzmaga czujności nie tylko służb leśnych. Wilgotność ściółki leśnej spadła już poniżej 10%, dla porównania, pieprz w paczce ma ok. 10%. Nie trzeba dodawać, że w takich warunkach wystarczy iskra i mamy tragedię.

Co prawda charakterystyka naszych lasów nie sprzyja pożarom, jak to ma miejsce w Borach Tucholskich. Przewaga żyznych siedlisk, mieszanych drzewostanów, duży udział gatunków liściastych powoduje, że ich palność jest mniejsza z przyczyn naturalnych. Tym niemniej są to cenne lasy, ewentualne szkody należałoby liczyć zarówno w wymiarze materialnym, przyrodniczym, jak i społecznym. Strażacy też nie próżnują, co jakiś organizują ćwiczenia ratowniczo - gaśnicze, zgrywają współdziałanie służb. Mając takich partnerów możemy czuć się bezpieczniej.

Od niedawna na portalu internetowym Instytutu Badawczego Leśnictwa w Warszawie zainstalowano mobilną aplikację Ostrzegator, która zawiera komunikaty tworzone dla 60 stref prognostycznych, a następnie publikowane na zagrożonym terenie. Pozwala to na przekaz informacji bezpośrednio w miejscu wystepowania zagrożenia, dla wszystkich osbób będących w jego zasięgu. Dotarcie z taką informacją do dużej liczby odbiorców napewno wpłynie na poprawę bezpieczeństwa w lasach. Tym bardziej, że dotyczy to okresu urlopowo - wakacyjnego. Aplikacja Ostrzegator może być pobrana bezpłatnie z serwisów Googla Play oraz iTunes, na stronie: https://goo.gl/sASCqL

Odpowiedzialne zachowanie w lesie wymaga od wszystkich ostrożności, zarówno dla bezpieczeństwa własnego, jak dla ochrony przyrodniczych zasobów naszego regionu. Tym bardziej, że pałuckie lasy zostały ciężko doświadczone przez nawałnicę z sierpnia 2017 roku. Korzystania z dobrodziejstwa lasu podczas upałów praktycznie nie da się niczym zastąpić. To dlatego w warunkach miejskich każde drzewo jest na wagę złota. Gdy z nieba leje się żar zaczynamy doceniać każdy skrawek zieleni. Wystarczy na chwilę zatrzymać się w jego cieniu.

JP

Materiały do pobrania