Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

XVI edycja Targów Rolnych w Bielicach …

XVI edycja Targów Rolnych w Bielicach …

Leśnicy wzięli udział w kolejnej edycji Targów Rolnych w Bielicach. Nadleśnictwo Miradz i Gołąbki pod wspólnym namiotem zaproponowały stoisko pełne niespodzianek. Jak zwykle przybrane w zielone krzewy, pośród których, jak żywe wyglądały eksponaty leśnych zwierząt. Największe wrażenie robił wilk, przedstawiciel drapieżników, który zawitał kilka lat temu do naszych lasów. Wygląda na to, że na stałe …

Najmłodsi jednak podchodzili do niego z respektem, raczej przytulali się i głaskali koziołka. Pokutuje gdzieś tam w podświadomości strach przed oprawcą babci Czerwonego Kapturka, zasłyszany z popularnej bajki. Na stołach przyciągały również gadżety, ulotki i materiały edukacyjne. Cały czas kręciło się koło z loterią pytań konkursowych. Zwycięzcy, po odpowiedzi na wylosowane pytania mieli okazję zabrać ze sobą m.in. leśne drzewko i posadzić w swoim obejściu. Foldery, ulotki i kolorowani rozchodziły się w każdych ilościach. Jakie będą tego efekty ekologiczne, czas pokaże …

Kiedy w 1945 roku w Bielicach powstała szkoła rolnicza, szybko stała się ośrodkiem życia kulturalnego, oświatowego i gospodarczego regionu. Prędko nabrała charakteru otwartej placówki promującą kulturę rolną, idealne miejsce organizowania pokazów i wystaw rolniczych. We współczesnej edycji pierwsze targi odbyły się w 2003 roku pod nazwą „Regionalne Targi Rolne Bielice-Rol” z ok. 70 wystawcami z całej Polski. Profil i charakterystyka prezentowanego dorobku pokazały, jak ogromny postęp i zmiany dokonały się w rolnictwie. Nowoczesne wystawiennictwo zostało zdominowane przez firmy reprezentujące najnowsze osiągnięcia z dziedziny chemii rolnej, mechanizacji oraz przetwórstwa rolno-spożywczego.

Oprócz rolników i producentów Targi cieszą się dużym zainteresowaniem wśród wystawców oraz społeczności lokalnej. To możliwość miłego spędzenia kilku wolnych godzin w atmosferze rodzinnego pikniku. W tym czasie dyrekcja i nauczyciele Zespołu Szkół w Bielicach organizują dla absolwentów placówek podstawowych i gimnazjów dni otwarte. Pragną przybliżyć młodzieży ofertę w zakresie kształcenia w atrakcyjnych kierunkach dających kwalifikacje rolnicze i pokrewne.

Tradycyjnie program targów przewidywał prezentację stoisk, zaś sygnałem do rozpoczęcia imprezy było oficjalne otwarcie połączone z powitaniem głównych wystawców, sponsorów i zaproszonych gości. Udział VIP zaowocował dawką przemówień, gratulacji, refleksji z poprzednich edycji. Na ręce organizatorów złożono życzenia, kwiaty i okolicznościowe upominki. Po części oficjalnej mieliśmy okazję oglądać wystawę szkolnego zespołu tańca ludowego „Białe Kujawy” z Bielic. Pierwszego dnia targów po południu ogłoszono wyniki i nagrodzono wystawców w poszczególnych kategoriach.

Niedzielna oferta obejmowała również wystawę zwierząt hodowlanych, prezentację pojazdów konnych, okraszonych występami artystycznymi zespołów młodzieżowych. Tysiące odwiedzających, handlowe transakcje, zakupy, są potwierdzeniem nie tylko atrakcyjności targów, ale i potrzeby spotykania się ludzi z branży. Kluczowe jest też edukacyjne zapotrzebowanie na aktualną wiedzę z zakresu rolnictwa, ogrodnictwa, rzemiosła i usług.

Od 16 lat targom towarzyszą konie. Za każdym razem, w drugim dniu imprezy odbywają się powiatowe zawody w powożeniu a także zaprzęgów i skoków przez przeszkody. Konie jako atrakcja targowa są elementem logo tej imprezy, wyłonione w drodze konkursu wśród uczniów macierzystego Technikum Rolnego w Bielicach. Pod tym szyldem odbywały się już XVII Powiatowe Zawody Konne w Powożeniu Zaprzęgami. To jedna ze sprawdzonych form promocji rolnictwa, sektora usług agrotechnicznych.

Tysiące odwiedzających miało zapewnione wiele dodatkowych atrakcji, jak występy artystyczne, kiermasze rękodzieła, rzemieślnicze ekspozycje, wesołe miasteczko, liczne stoiska gastronomiczne. Niesamowita oferta ogrodniczej produkcji drzew, krzewów i kwiatów przyciągała całe grupy zainteresowanych. Gołym okiem widać, że sprzyjająca pogoda czyni z Targów ogromny festyn, piknik weekendowy. Całe rodziny przyjeżdżały, by miło i pożytecznie spędzić wolny czas. Wiele stoisk, namiotów i wiat pod otwartym niebem wypełnionych było ofertą nie tylko lokalnych producentów. Plac przyszkolny zaludnili mieszkańcy regionu, przedstawiciele władz samorządowych i branżowych stowarzyszeń, turyści, młodzież szkolna, uczestnicy towarzyszących spotkań.

W ramach imprezy, stoisko Lasów Państwowych przygotowały Nadleśnictwa Miradz i Gołąbki. Nasze eksponaty przyozdobiły zielone otoczenie, największe wzięcie miał wilk i koziołek. Nie tylko wśród najmłodszych zakodowana jest wylewna miłość do tego zwierzęcia. W czasie dwóch dni leśnicy obsługujący stoisko przeprowadzili wiele pogadanek i konkursów wiedzy przyrodniczej z nagrodami.

Zielony namiot to miły akcent pośród rolniczego żywiołu, leśnicy starają się zaznaczyć swój udział w targowej imprezie. Pracownicy Nadleśnictwa Miradz i Gołąbki w mundurach postarali się o piękną aranżację stoiska. Przyciągały leśne klimaty, naturalna sosna, wałki drewna, eksponaty zwierząt, nade wszystko stół z bogatą ofertą wydawniczą, gadżetami, sadzonkami kilku gatunków drzew i pamiątkami obu jednostek. Wszystko do wygrania za pomocą koła fortuny … Po zakręceniu zaczynała się loteria, a trafna odpowiedź na pytania z dziedziny przyrody, gospodarki leśnej, była okazją do wygrania atrakcyjnych nagród. Ogonek zainteresowanych świadczył o zainteresowaniu leśnymi niespodziankami. Gdyby jeszcze wszyscy prawidłowo odpowiadali na kluczowe pytania, typu „czy w Polsce lasów ubywa, czy przybywa”, bylibyśmy pewni, że edukacja trafia pod strzechy. Niestety, nie o wszystkich da się to powiedzieć, sporo problemów z prawidłową odpowiedzią mieli zwłaszcza starsi …

Miłym akcentem było odwiedzanie leśnego stoiska przez prominentnych gości, w tym komisję oceniającą atrakcyjność wystawowej oferty. W ubr udało się obydwu Nadleśnictwom zdobyć w tej kategorii zdobyć wyróżnienie w postaci okolicznościowego grawertonu. Na pamiątkę XX lecia powołania Powiatu Mogileńskiego wyróżniono w ten sposób wystawców biorących od lat udział w targach. Leśnicy ciągle czują się ważnym partnerem targowej imprezy. Dla nas to okazja do przekazania wiedzy o lesie, pracy leśników, o surowcu drzewnym, roślinach i zwierzętach.

Tysiące odwiedzających, przewijający się nieprzerwanie tłum ludzi zdradza zainteresowanie naszymi sprawami. Nie ma innego wyjścia, trzeba wytrwałe prezentować zawód z jak najbardziej atrakcyjnej strony. Nic tak nie przyciąga, jak oferta uzupełniona legendą ludzi lasu …

JP

Więcej: http://www.cmg24.pl/info.php?wiadomosc=7724&nr=1