Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Hokej, nie tylko na trawie …

Hokej, nie tylko na trawie …

To sport drużynowy na wzór hokeja na lodzie. Najstarsze wzmianki pochodzą ze średniowiecznej Szkocji, Holandii i Anglii. Gra się nie tylko na tradycyjnej trawie, ale także na hali. Każda z drużyn ma 11 graczy z bramkarzem, dwie 35 minutowe połowy. Zawodnicy używają lasek z włókna szklanego, uderzają w twarde, gumowane piłki. Długość kija zależy od wzrostu gracza. Boisko do hokeja na trawie ma wymiary 91,4 x 55 m, gol pada przy pomocy płaskiej strony laski. Piłka nie można ona dotknąć żadną częścią ciała. Ciekawostką jest, że nie istnieją kije dla leworęcznych. Podczas gry piłkę można odbijać tylko jedną stroną laski. Strój hokeisty składa się z ochraniaczy na golenie, butów korków, koszulki i krótkich spodenek lub spódniczek dla kobiet.

Światowa kariera hokeja ...

W hokej na trawie gra się na całym świecie, jednak szczególną popularność zyskał w Europie Zachodniej, Azji, Australii i na południu USA. W Polsce obecny był już pod koniec XIX w. Pierwsze oficjalne spotkanie datuje się na 1 lipca 1907 roku, gdy we Lwowie zagrały zespoły Czarnych i Pogoni Lwów. W kraju uprawia go ponad 2 tys. zawodników. W pierwszej lidze grają obecnie zespoły z Poznania, Torunia, Gniezna, Gąsawy, Rogowa, Siemianowic Śląskich i Środy Wielkopolskiej.

Hokej na trawie podlega Międzynarodowej Federacji Hokeja. Zarówno drużyny męskie, jak i kobiece biorą udział w Igrzyskach Olimpijskich, Mistrzostwach Świata, Lidze Światowej, Champions Trophy i rozgrywkach klubowych. Popularną odmianą hokeja na trawie jest jego wersja halowa. Różni się tym, że drużyny składają się tu z 5 zawodników, a pole gry jest mniejsze (40 x 20 m). Pewne zasady są także inne, m.in. piłkę podnieść można tylko podczas strzału, a linie boczne zastępują barierki pozwalające na odbicie piłki. Halowe mistrzostwa Europy w hokeju na trawie mężczyzn po raz pierwszy zostały rozegrane w 1974 roku w Berlinie Zachodnim. Rozgrywki zostały zdominowane przez gospodarzy, którzy do tej pory zdobyli 15 złotych medali. Polacy dotychczas wywalczyły dwa srebrne krążki w 1999 i 2006 roku oraz jeden brązowy w roku 2001.

Polska dołączyła do elity …

Mistrzostwa Polski w hokeju na trawie mężczyzn po raz pierwszy rozegrano w 1961 roku. Najwięcej, bo 15 tytułów zdobył Grunwald Poznań i Pocztowiec Poznań. Region Pałuk swą historią nawiązuje do Polski piastowskiej, nie brakuje tu znanych atrakcji turystycznych ani kulturowych, choćby Muzeum Archeologiczne w Biskupinie. Mało kto jednak wie, że w Rogowie i Gąsawie, niedużych miejscowościach wyrosła potęga hokeja na trawie. Swą przygodę z tym sportem zaczynało wielu najlepszych zawodników w Polsce.

W 1950 roku w ramach LKS Rogowo powołana została sekcja hokeja na trawie. Od tej chwili stał się nieodłącznym elementem pejzażu tej miejscowości. W 1969 roku na hokejowej mapie Polski pojawia się drużyna LZS Gąsawa. Rywalizacja obu zespołów sięga zatem końca lat 60-tych XX wieku. Owocowało to wieloma sportowymi spięciami, zabawnymi sytuacjami, ale przede wszystkim hokejowymi talentami. Przez lata stanowiły one siłę napędową hokeja na trawie w Polsce.

Rodzinna tradycja na Pałukach …

Jak często bywa w rywalizacji sąsiadujących miejscowości na pierwszy plan wybijają się emocje związane z derbami. Na przestrzeni lat Rogowo i Gąsawa dorobiły się bardzo bogatych tradycji, z tego regionu wywodzą się hokejowe klany Rachwalskich, czy Juszczaków. Zbigniew Juszczak, wychowanek LKS Rogowo, przez wiele lat odnoszący duże sukcesy z drużyną Pocztowca Poznań, występował także na Igrzyskach w Sydney, ostatnich w których rywalizowała hokejowa reprezentacja. Hokej na trawie w Gąsawie i Rogowie to świętość, piłkarze dzięki sukcesom zyskują status lokalnych gwiazd. Zwycięstwo w derbach jest dużo cenniejsze, niż w innych spotkaniach ligowych. Jeszcze niedawno wygrana porównywana była do zdobycia mistrzostwa.

Podczas takich spotkań nie brakuje tłumów kibiców, dominuje atmosfera lokalnego święta. Choć zmieniające się wymogi hokeja spowodowały, że wszystkie mecze ligowe rozgrywane są na sztucznej nawierzchni, którą dysponuje od kilku lat zespół z Gąsawy, derby wciąż są hokejowym wydarzeniem. Rozgrywanie spotkań na jednym obiekcie spowodowały, że rywalizujące kluby łatwiej się dogadują, wiedzą, co jest ich siłą napędową. Kiedyś było bardziej nerwowo, a sama gra na naturalnej nawierzchni miała swój urok. Kibice w szalikach, okrzyki, jedni to „kozy” drudzy „rabarbary”. Ostatnio trochę się to zmienia, na trybunach jest wciąż dużo ludzi, ale jest spokojniej. Teraz dominują laskarze z Gąsawy, są wyżej w tabelach rozgrywek …

Hokejowe talenty idą w świat …

Specyfika Gąsawy i Rogowa, które dzięki aktywnej działalności klubów, zaangażowaniu lokalnej społeczności, spowodowały że Pałuki nie mogą narzekać na brak hokejowych talentów. Na przestrzeni lat dużą liczbą mogą pochwalić się sympatycy LKS Rogowo. W szerokiej kadrze reprezentacji Polski seniorów występowali, m.in. Karol Majchrzak, Paweł Bratkowski, Piotr Kozłowski, Adrian Krokosz i Maciej Pacanowski. Z Gąsawy zaś Dominik Kotulski. Choć w tym aspekcie dominuje Rogowo, zespół z Gąsawy nie oddaje pola przeciwnikom. W ostatnim czasie częściej wygrywa zajmując w lepsze miejsca w ligowej tabeli. W Rogowie coraz poważniej myśli się o rocznej przygodzie z drugoligową rzeczywistością. Drużyna LKS Gąsawa zyskuje niewątpliwie na tym, że może pochwalić się boiskiem ze sztuczną nawierzchnią, gdzie hokeiści stale podnoszą swoje umiejętności. Kadra juniorów, która w Toruniu zdobyła srebrny medal HME, w dużej części składała się z młodych gąsawskich zawodników.

Feminizacja hokeja …

Od kilku lat do hokejowego teamu Pałuk dołączyły kobiety. Rogowo i Gąsawa od zawsze słynęły z drużyn mężczyzn, także hokeistki z tego regionu, coraz bardziej znaczą sukcesami swoją obecność, głównie dzięki drużynie z Rogowa. To tutaj swe hokejowe szlify zbierały Martyna Wypijewska, Weronika Wojtaś, Patrycja Hyla i Natalia Majchrzak. Wszystkie mają za sobą przygodę w reprezentacji Polski, w niedalekiej przyszłości mogą stanowić o sile zespołu w narodowych barwach. Pośród nich są przedstawicielki hokejowych rodów.

Trudne losy pionierów …

Choć Gąsawa i Rogowo lokują się w czołówce polskiego hokeja, mają wychowanków, liczne sukcesy, ciężko im rywalizować z większymi ośrodkami. O ile w kategoriach juniorskich nie ma roku, aby do Pałuk nie przybywali medaliści ogólnopolskich turniejów, o tyle seniorzy wybierają większe kluby. Głównie ze względu na edukację, większość zawodników z regionu chce kontynuować przygodę ze sportem, przenosi się do Poznania. To tutaj jest AZS AWF, gdzie można trenować hokej. Realia powodują, że szkoleniowcy seniorskich drużyn z Rogowa i Gąsawy często z zazdrością patrzą na rywali, uznając ich wyższość. Szczególnie boli, gdy mecze na korzyść przeciwników przechylają tutejsi wychowankowie. Choć dla kibiców to przykre, widać wkład niewielkich miejscowości w rozwój polskiego hokeja na trawie.

W historii hokeja drużyny z Rogowa i Gąsawy odnotowały wiele sukcesów, klubowe szafy i regały uginają się od pucharów, statuetek, medali. Co prawda najcenniejsze są seniorskie, ale wobec dominacji drużyn wielkopolskich, nie ma ich tak dużo, jak by sobie życzyli najbardziej zagorzali kibice. Większą kolekcją zdobytych tytułów i trofeów mogą pochwalić się juniorzy, którzy w kraju już dawno zaznaczyli swój prymat. Dołożyły się do tego również dziewczyny. Jako mieszkańcy regionu razem z samorządowymi władzami możemy się cieszyć z takiej promocji regionu w Polsce.

Old Boye do boju!

Niemałych wrażeń dostarczyły kibicom ostatnie Mistrzostwa Polski Old Boy’s, które odbyły się 24 lutego br na hali w Szkole Podstawowej w Rogowie. Rywalizowało ze sobą 10 zespołów z wszystkich liczących się ośrodków. System rozgrywek każdy z każdym (2 grupy) wyłonił finalistów, którzy stoczyli ze sobą rozstrzygające mecze. Rozegrano 26 spotkań, strzelono 129 bramek. Zwycięstwo odnieśli seniorzy z Gąsawy, drugie miejsce zgarnęli old boye z Rogowa I, zaś na trzecim miejscu uplasowali się laskarze z Torunia.

Turniej zakończył się późnym wieczorem, utrudzeni całodziennymi rozgrywkami zawodnicy doczekali się uroczystości ogłoszenia wyników i wręczenia nagród. Puchary, wyróżnienia, upominki, dyplomy, były nie tylko dla zwycięzców. Do honorowego komitet wręczającego nagrody powołano: Starostę Żnińskiego p. Zbigniewa Jaszczuka, Wójta Gminy Rogowo p. Józefa Sosnowskiego oraz Przewodniczącego Rady Gminy Rogowo p. Tomasza Michalczaka. Obecny był Prezes Klubu p. Jerzy Jóskowiak.

Leśnicy trzymają kciuki za dalsze sukcesy …

Podczas gali nie zabrakło również przedstawicieli Nadleśnictwa Gołąbki, które od lat wspiera hokejowe kluby z regionu. Działacze i hokeiści chwalą sobie znajomość z leśnikami, nieraz okazywali swoją wdzięczność. Zawsze zapraszają na swe rozgrywki i ważniejsze wydarzenia w klubowym życiu. Tak było i tym razem, po zakończeniu rozgrywek odbyło się uroczyste spotkanie z okazji 10-lecia Rogowskiego zespołu Old Boy’s.

Od leśników otrzymali gratulacje, życzenia dalszych sukcesów i książkowy upominek w postaci albumu „Lasy i Ludzie Lasów”. Najnowsza publikacja prezentująca jednostki Lasów Państwowych z terenu RDLP w Toruniu bardzo przypadła do gustu gospodarzom. Z zadowoleniem spotkało się połączenie akcentów sportowych z otwartością leśników, zaproszeniem do rekreacji w pałuckich lasach. Nic nie szkodzi, że kije już dawno robi się z włókna szklanego, zaś drewniane laski złożono w izbach tradycji i pamięci.

JP