Lista aktualności Lista aktualności

Powrót

Doroczna pielgrzymka leśników na Jasną Górę

Doroczna pielgrzymka leśników na Jasną Górę

Tegoroczna uroczystość odbyła się dnia 15 września 2018 roku pod hasłem "Od 100 lat w służbie Bogu i Ojczyźnie". To już XXII edycja leśnych peregrynacji do częstochowskiego sanktuarium. Tradycyjnie, obok innych jednostek z RDLP w Toruniu, udział wzięli również pracownicy Nadleśnictwa Gołąbki. Naszej delegacji przewodził Nadleśniczy Robert Sokołowski.

Pod Jasną Górą serca leśników wypełniły duchowe uniesienia. Pielgrzymka była okazją do złożenia osobistych intencji, powierzenia Opatrzności nie tylko leśnych spraw. Delegacja leśników z Gołąbek to nie tylko pracownicy administracyjni i terenowcy, dołączyli członkowie rodzin i przyjaciele z najbliższego otoczenia.

Najważniejsze punkty programu XXII Pielgrzymki:

• przybycie pielgrzymów do Częstochowy, zbiórka przed Wałami Jasnogórskimi przy Placu Władysława Biegańskiego,

• spotkanie krajowego duszpasterza leśników, ministra środowiska i dyrektora generalnego Lasów Państwowych z pielgrzymami,

• wymarsz delegacji do klasztoru pod szczyt Jasnej Góry,

• msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Wiktora Skworca – Arcybiskupa Metropolity Katowickiego, który wygłosi homilię, w koncelebrze udział wzięli: JE Ks. bp Tadeusz Lityński Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Pracowników Leśnictwa oraz regionalni duszpasterze,

• czuwanie przed Cudownym Obrazem.

Delegacje z jednostek z całego kraju docierały pod Jasną Górę już od samego rana, z autokarów wysypywały się zastępy leśników w galowych mundurach. Zgromadzeni stanęli przed Jasnogórskimi Wałami w uporządkowanym szyku, pod szyldem własnych dyrekcji. Jak co roku przewidziano obecnośc większości dyrektorów Regionalnych Dyrekcji LP z dyr. RDLP w Toruniu Bartoszem M. Bazleą włącznie. Tradycyjnie, na jasnogórskich wałach, swoje miejsce zajęły liczne poczty sztandarowe. Przyciągały wzrok uczestników kolorami pięknych chorągwi, na których widniały najbardziej wzniosłe i patriotyczne hasła.

Leśnicy mieli w tym miejscu okazję do osobistego spotkania z Biskupem Tadeuszem Lityńskim Krajowym Duszpasterzem leśników i Dyrektorem Generalnym Lasów Państwowych p. Andrzejem Koniecznym. Uściśniętych zostanie wiele dłoni, wymienione będą serdeczności … JE Ks. Biskup interesował się, skąd przybyły delegacje, życzył duchowego przeżywania, powodzenia w pracy. Potem nastąpił wymarsz pod szczyt Jasnej Góry, gdzie o godz. 11:00 rozpoczęła się Msza św. koncelebrowana wspólnie z regionalnymi duszpasterzami lesników.

Jeszcze przed rozpoczęciem liturgii wykłoszone zostały okolicznościowe mowy. Przedstawiciel kancelarii Prezydenta RP odczytał list skierowany do braci leśnej przez Głowę Państwa. Słowa uznania dla służby ludzi w zielonych mundurach napełniły dumą serca zebranych pod jasnogórskimi wałami. W swych wystąpieniach Ministrer Środowiska - Henryk Kowalczyk, oraz Dyrektor DGLP - Andrzej Konieczny, podziękowali leśnikom za codzienny trud, podreślali wysiłek włożony zwłaszcza przy usuwaniu skutków ubiegłorocznej nawałnicy. Mówcy w słowach pełnych uznania zapewnili o wkładzie zrównoważonej gospodarki leśnej w ekorozwój naszego kraju. Zapewniali o stabilizacji formalno - prawnych warunków funkcjonowania Lasów Państwowych, jako modelu, który się sprawdził i może być wzorem dla innych w Europie.   

Podczas mszy homilię wygłosił JE ks bp Wiktor Skworc nawiązując do niełatwej pracy i dorobku leśników, misji, jakiej codziennie się poświęcają. Dary lasu wręczone przez delegacje leśników były symbolem wdzięczności dla duszpastrzerzy za pielgrzymkową oprawę, duszpasterską opiekę.

Zakończenie Mszy św. było sygnałem dla wielu leśników do udziału w czuwaniu przed Cudownym Obrazem. Po zakończeniu uroczystości przewidziano chwilę na spotkania ze znajomymi, wymianę wrażeń, zakup pamiątek. Powrót do domu odbywał się w miłej atmosferze, w poczuciu dobrze wypełnionego dnia. Jeszcze przystanek na trasie, zasłużony posiłek, staraliśmy się dowieźć do domów energię zaczerpniętą pod murami Jasnej Góry.

JP